Výrobci stabilních motorů v ČSR do roku 1945:
ADAM
Adamova továrna motorů, Oskava - Bedřichov, Morava
AGRA
G. A. Helmacker - Továrna motorů, Plzeň
BENZ
L. Benz a spol. - Továrna na motory a stroje, Třebíč
BKM
Brunn - Konigsfelder Maschinen - Fabrik
(Brněnská Královopolská strojírna)
Bratři VESELÍ
bratři Veselí - Bělá pod Bezdězem
ČEJKA a JEŽEK
Čejka a Ježek - Továrna motorů, Turnov
ČKD
Českomoravská Kolben Daněk a. s., Praha
DÍTĚ a PONZ
A. Dítě a A. Ponz - Strojírenská a soustružnická dílna, Praha - Žižkov
DOBRÝ
Antonín Dobrý - Rolnická strojírna a slévárna, Ml. Boleslav
DUDA
Alois Duda - elektrotechnická továrna, Praha - Vinohrady
HUŠEK
K. A. Hušek, Plzeň
JAN CHOTT
První Jihočeská továrna strojnicko - zámečnická a slévárna železa, Č.Budějovice
JEŽEK
K. a R. Ježek, Blansko
KASÍK
Kasík
KLÍMA
H. Klíma a spol. - Továrna na stroje a motory, Brno
KOKORA
Ed. Kokora a spol. - Speciální továrna parních a benzínových mláticích složení, čistících a motorových mlátiček, Přerov
KOLUMBUS
bratří Jouzové, Pečky
KONEČNÝ
Konečný
KOVAŘÍK
F. J. Kovařík, Prostějov
KRÁTKÝ
J. Krátký, Přerov
KŠK
Koloc, Špička a spol. - Továrna na stroje a slévárna, Kosmonosy - Ml. Boleslav
LAURIN a KLEMENT
Laurin a Klement, Ml. Boleslav
LITTLE
Josef Odstrčil, Přerov
LORENZ
Ig. Lorenz - Továrna na motory a slévárna, Kroměříž
MALÝ
František Malý, Praha 8
MOLLITZER
Herman Mollitzer, Chomutov
MORAVIA
Moravia - Továrna na hospodářské stroje a motory a. s. , Sobotín na Moravě
NOVÁK
B. Novák - speciální továrna vysokotlakých naftových motorů pro hospodářství a průmysl, Ml. Boleslav
ORION
Vilém Michl - Továrna motorů , Slaný
PAŠEK
K. Pašek a spol., Smíchov
PEJŠEK
Pejšek a spol. - Továrna motorů, Kralupy nad Vltavou
PEKAŘ a VACKÁŘ
Pekař a Vackář, Praha - Karlín
PLUTO
Továrna na stroje, motory a slévárna Jana Pujmana v Novém Ransku u Ždírce
POKORA
Pokora - Kostelec nad Labem
R. a A. D. a B.
R. a A. D. a B. - Továrna na stroje, Ml. Boleslav
REMAR
Karel Remar - Továrna na motory a slévárna, Písek
RON a ŠTEFEK
Ing. Ron a Štefek - Továrna na motory, Vyškov
SLAVIA
Bratři Paříkové - Továrna hospodářských strojů, Napajedla
(Bratři Sigmundové - motory vyráběné v licenci, Lutín)
SMETANA
Antonín Smetana - výroba motorových kol, motorů a parních strojů ve Slaném
STEHLÍK
Alois Stehlík - strojírna, Rad. Svratka u Nového Města
SUCHÝ
Josef Suchý - Továrna hospodářských strojů, Pečky n. Dr.
Václav Suchý - Továrna motorů a slévárna, Čtyřkoly
SVOBODA
Svoboda - elektrotechnická továrna a strojírna, Kosmonosy - Ml. Boleslav
SVOBODA a NOVÁK
Svoboda a Novák - Speciální továrna motorů pro hospodářství, Ml. Boleslav
SVOBODA a ŠTĚPÁNEK
Svoboda a Štěpánek, Ml. Boleslav
ŠEN
Hugo Šen a syn - Továrna hospodářských motorů, Kyjov
ŠKODA
Škodovy závody a. s., Plzeň
ŠTĚPÁN KŘÍŽ
Štěpán Kříž - výroba benzínových motorů ( Ideál ), Kyjov - Morava
ŠTĚPÁNEK
Štěpánek a spol. - Ml. Boleslav (Nymburk)
TRIUMF
Bratří Paříkové - Továrna hospodářských strojů, Napajedla
VYTLAČIL
Jan Vytlačil - Výroba strojů a motorů, Osík u Litomyšle
WICHTERLE
F. Wichterle, Prostějov
WIKOV
Wichterle a Kovařík - Prostějovské továrny na stroje, Prostějov
ZIMA
V. Zima - Továrna hospodářských strojů, Opočno